Den dummeste handelsaftale

27. juli 2025 indgik EU og USA repræsenteret ved Ursula von der Leyen og Donald Trump en opsigtsvækkende handelsaftale, der ikke vakte så meget opsigt i medierne, da den kom midt i sommerferieperioden.

Baggrunden for aftalen er Trumps toldsatser, der skal gøre USA stort igen og er en rendyrket bøllemetode. Stillet overfor told på 50% kunne EU vælge at tage kampen op med en afspejling i form af told på amerikanske varer eller lægge sig fladt ned og tage til takke med hvad bøllen ville lade os slippe med, 15%. Man valgte det sidste. Det er ren overgivelse at acceptere en ésidig told på 15%. Det havde været klogere at kæmpe. Ligesom Putin kan Trump aldrig få nok. Nu kan vi så vente på hans næste træk.

Aftalens mest iøjnefaldende element er EU’s hensigtserklæring om at købe energi i form af flydende naturgas, LNG, olie og uran for svimlende 750 billioner $ over de næste 3 år. Dette er en typisk Trump. Det er komplet udelukket, at USA kan tilvejebringe så meget energi, der er ikke kapacitet til at udskibe det, EU har ikke kapacitet til at modtage det, og det eneste vi kender er prisen. Ingen aner, hvor meget energi, vi får for denne aftalte betaling. Trump er fuldstændig ligeglad med virkeligheden. Alt hvad han laver, puster han op i latterlig grad. Måske er det ”godt fjernsyn” men det er rigtig dårligt diplomati.

Aftalen indeholder derudover en række åbninger af EU’s marked for amerikanske produkter. Ingen tilsvarende åbninger den anden vej.

EU udtrykker samtidig intention om at købe ”AI-chips” for 40 billioner $.

Endelig vil EU investere yderligere 600 billioner $ i ”diverse sektorer” oveni de 2,7 trillioner €, vi allerede har investeret i USA – inden 2029. Ingen forventninger den anden vej.

Kilde: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_25_1930

Dette er fuldstændig forrykt af mange grunde.

For det første er vejen frem for Europa ikke at erstatte russisk gas med amerikansk men at erstatte den med vedvarende energi, først og fremmest sol og vind. EU har alene i 2024 tilføjet 115 TWh elektricitet fra sol og vind til sit elnet, svarende til produktionen fra ca 10 nye atomkraftværker. Det er dén vej, vi skal. For klimaets skyld og fordi EU’s eneste mulighed for at stå på egne ben økonomisk og industrielt er ved at producere de varer, vi har brug for, selv. Denne aftale er et kæmpe knæfald til Trump og hans MAGA-bevægelse. En massiv styrkelse af USA og en tilsvarende svækkelse af Europa. Hvor dum og holdningsløs kan man være?

Europæiske virksomheder har allerede investeret 2,7 trillioner € i USA for at slippe udenom deres toldmure, og dette latterligt store store beløb vil man nu øge med 600 billioner. Det er helt hul i hovedet. Vi skal investere i Europa. Det er ikke vores mission at ”gøre Amerika stort igen”. Det må de selv tage sig af.

Det vil selvfølgelig have en pris at kæmpe. Det har det altid. Vi ville formentlig miste det meste af eksporten til USA, men til gengæld ville vores eget erhvervsliv få en konkurrencefordel i forhold til konkurrenter fra USA. Vores BNP ville falde, vores forbrug ville falde.

Jamen – det er jo præcis dét, vi har brug for, hvis vi skal have en chance for at overgive en beboelig klode til kommende generationer. Vi burde takke Trump for at være sådan en egoistisk bølle og derefter ignorere ham. Så kan han jo prøve, om han kan få Kina til at gøre Amerika stort igen. Det da vist er en udfordring, der er passende for et så brilliant talent som Trumps.

Vi ser præcis det samme indenfor forsvarsområdet. Trump insisterer på, at alle Nato-lande skal bruge 5% af BNP på forsvar – undtagen USA, forstås. Og pengene skal bruges på at købe amerikanske våben. Det er vores forsvarsminister begavet nok til at synes er en vældig god idé. Trump har ellers hånet Europa for ikke at kunne forsvare sig selv. Men hvordan skal Europa blive herrer i eget hus, hvis vi bruger vores penge på at købe amerikanske våben? Nej, vel? Europæiske stater skal selvfølgelig købe våben udviklet og produceret i Europa af europæiske virksomheder. Dét er den eneste vej til reel uafhængighed.

Nu presser Nato os til at købe 16 F35-fly mere, men flyene er så viseligt indrettet, at USA kan slukke for dem, hvis vi vil bruge dem til noget, USA ikke bifalder. Er det venner, der agerer sådan? Og er det begavet at gøre sig så afhængig af trediepart? Nej, vi skal selvfølgelig købe europæiske fly – ligesom de franske luftforsvarsmissiler, vi køber i stedet for de Patriot-systemer, som Pentagon ellers allernådigst havde givet os lov til at købe for 55 mia kr. De franske missiler koster kun det halve og har bedre performance end Patriot.

Vores begavede forsvarsminister mener ikke, Danmark er stort nok til at have to forskellige flytyper. Jamen så sælg dog de 17 F35-fly, vi allerede har købt, og køb en flåde af europæiske fly i stedet.

Vores begavede forsvarsminister vil nu også købe overvågningsfly for et milliardbeløb. Gæt, hvor han vil købe dem. Rigtigt! I USA. Han vil købe Boeing-fly. Boeing er ellers efterhånden berømt for kolossale kvalitetsproblemer, men hvis vi oplever dét, kan vi sikkert købe assistance til at løse dem – i USA.

Hvad skal der blive af Europa med sådanne ledere? Jeg takker min skaber for, at jeg er over 70 år allerede.

Skriv en kommentar